Seo Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO, (Search Engine Optimization) Arama motoru optimizasyonu kelimesinin baş harflerinden oluşur.

Seo Nedir ve Nasıl Yapılır?

Seo nedir sorunuza, açıklık getirelim. SEO, (Search Engine Optimization) Arama motoru optimizasyonu kelimesinin baş harflerinden oluşur. Arama motorlarında, sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaların genelini kapsamaktadır. Arama motorları, SEO işlemleri ile web sitelerini daha kolay taraması için yapılan teknik kriter düzenlemelerdir.

(Search Engine Optimization) Türkçe de, Arama motoru optimizasyonu demektir. Arama motorları, arama sonuçlarını listelerken matematiksel hesaplar yaparak değerlendirme yapmaktadır. Bu sebepten dolayı web yöneticiliği yapanlar; yapmış oldukları web sitelerini bu kriterlere uygun şekilde oluşturmak durumundadır. SEO İnternet’in yaygınlaşması ve dijital pazarlama gücünün artması sebebi ile hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.

Seo Nedir, Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

İstatistiklere göre Google üzerinde arama yapan kullanıcıların %90’ı yaptıkları arama sonrasında ilk sayfada karşılarına çıkan İnternet sitelerini ziyaret etmektedir. Sadece geriye kalan %10’luk kesim diğer arama sonuçlarını incelemektedir.

Optimizasyon Neden Önemli?

Ürün ve hizmetleri ilgili kişilere tanıtmak, duyurmak ve pazarlayabilmek için arama motorlarında üst sıralara çıkmak; pazarlanmak istenen ya da tanıtımı yapılan ürünle o ürünün, alıcısı arasındaki ilişki açısından çok önemlidir. Buna, bir örnek vermek gerekirse; İnternet üzerinden, ürün satışı yapan bir mağazamız olsun. Google arama motoru üzerinden, arama yapan kullanıcıların siz de bulunan ürün ile ilgili arama yaptıklarında; İnternet web sitemizi ilk sayfada görüp sitemizi ziyaret etmelerinin kattığı değer ile maliyet harcayarak; Reklam verilen mecralardan sitemizi ziyaret eden kullanıcıların kattığı değerden daha fazladır. Hizmet verdiğimiz alan ile ilgili ürünü veya hizmeti ilgili alıcıya ulaştıracak ve müşteri potansiyelimizi rakiplerimizin üzerine taşıyacak; En etkili ve uzun vadede kalıcı en iyi yol arama motoru optimizasyonudur.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile Google gibi arama motorlarının gereksinimleri doğrultusunda yapılan çalışmalar; Geliştirmeler ile sonuç sayfasında üst sıralarda yer edinilmeye çalışılır. Bu sayede hedef kitlenizin yaptığı aramalarda görünürlük elde ederek potansiyel müşterilerinize ulaşır ve web sitenize trafik çekersiniz.

Her ne kadar, sonuç sayfasında görünmek için ücret ödenmese de SEO, zaman ve emek gerektiren bir işlem olduğu için; Belirli bir kaynağı, buraya aktarmanız gerekmektedir. Özellikle birçok sitenin, ana trafik kaynağının arama motorları olduğu düşünüldüğünde en önemli dijital kanallardan biridir.

Arama Motorları Hangi Sonuçları Listeler?

Arama motorları kullanıcılarına en yüksek faydayı sağlamak için aranan terim ile listelenen sayfalar; (sonuçlar) arasında en ilgili içeriği üstte çıkarmaya çalışırlar.

Bu sayede kullanıcılara en hızlı şekilde aradıklarını bulmalarını hedeflerler. Bu nedenle Google gibi arama motorları çıkardığı sonuçta en fazla “ilgili” ve en “güçlü” web sitelerini listeler.

Güçlü bir web sitesinden kasıt, burada arama sonuçlarında sıkça gördüğünüz, wikipedia gibi insanların güvendikleri bir domaine sahip olmaktır. Bu güveni, sağlamak için çeşitli sinyaller, Google tarafından değerlendirilir. Bunlar arasında, güncel ve güvenilir içeriklerin olması, sağlıklı bir web sitenin olması ve insanlara maksimum faydayı sağlayabilmek gibi çoğaltılabilir.

SEO Optimizasyonunun Çeşitleri Nelerdir?

SEO, temelde 2 türde gerçekleştirilir: Site içi optimizasyonlar ve site dışı optimizasyonlar.

Site içi optimizasyonlar: Kendi web sitemiz üzerinde gerçekleştirdiğimiz optimizasyon ve geliştirme çalışmalarını kapsar. En önemli site içi optimizasyonu arasında web siteniz üzerinde yaptığınız teknik geliştirmeler, içerik geliştirmeleri, görsel ve yapısal geliştirmeler gösterilebilir.

Site dışı optimizasyonlar: Burada ise temel anlamda kastedilen web sitenize dışarıdan gelen linklerdir. Yani farklı domainler aracılığı ile sitenize yapılan yönlendirmeler ve bunların kalitesidir.

Web siteniz ile ilgili ve kalite puanı yüksek olan web sitelerinden gelen linkler en değerli olanlarıdır. Burada Google gibi arama motorları manipulasyonu engellemek amacı ile linklerin kalitesini ve birçok sinyali takip etmektedir. Bir sayfaya site başlığı girerken o sayfayı en iyi şekilde temsil etmesini sağlayan, açıklayıcı bir metin girmeye dikkat edilmelidir; Ayrıca başlıklar, kullanıcının arama sorgusuyla birebir ilişkilidir.

Google üzerinde arama kelimesinin arandığı üstteki ilk ekran görüntüsündeki gibi site başlıkların arama kelimesini barındırdığına dikkat ediniz. Aranan bir metnin, site başlığında geçmesi faydanıza olacaktır. Seo nedir? Seo nasıl yapılır konusunda yazımıza devam edeceğiz.

Başlıklar, ekrana gelen bir arama sonucunun içeriği hakkında, sayfaya girmeden önce kullanıcılara, bilgi vermesini ve yaptıkları sorguyla; ne kadar alakalı olduğunu anlaması açısından, çok önemlidir. Çoğunlukla, hangi sonuca karar verileceği aşamasında kullanılan, en önemli kriter başlıktır. Arama yapan kişi, başlıkta okuduğu metnin ihtiyacını karşılayacağını düşünüyorsa, o sayfayı ziyaret edecektir. Bu sebeple, web sayfalarında kullandığınız doğru başlıklar, ziyaretçilerin sizin sayfanıza giriş yapması için çok önemlidir.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0