Şeker Hastalığı Nedir?

Diyabet hastalığı olarak bilinen şeker hastalığı insanların, en önemli problemlerinden bir tanesi olmaktadır.

Şeker Hastalığı Nedir?

Diyabet hastalığı olarak bilinen şeker hastalığı, insanlığın en büyük problemlerinden bir tanesidir. Çağın vebası olarak adlandırmak, doğru olacak bir kavramdır. ABD nüfusu içerisinde, ortalama yüzde yirmi oranla değişiklik gösteren diyabet sorunu, ülke sınırları içerisinde 7 milyon üzerinde olması ile dikkatleri çekmektedir.Tarif boyunca en hızlı yaygın hale gelen bir hastalık türü de olmaktadır. Hastaların dolaşım sistemlerinden tutun, gözlerine ya da böbreklerine kadar birçok ciddi zararlar, vermesi ile yer alır. Sigorta tarafından karşılanan, bir sağlık durumu olmasından dolayı, büyük bir mali yük getiren sağlık sorunu olmaktadır.

Diyabet, her geçen gün hızlı bir şekilde artmaktadır. Bunun ana nedenleri kişinin, genetik faktörleri olabileceği gibi büyük bir oran ile beslenme durumlarından dolayı kaynaklanmaktadır. Düzenli ve dengeli beslenmeyen kişilerin, daha çok karşılaştıkları bilinmektedir. Ülkemizde, diyabet hastalığının artmasının, ana nedenlerinden birisi ekmek olmaktadır. Fazla ekmek tüketimi kaynaklı, içerisinde insülin direncini düşüren yapıların olması, çocuk genç ve yaşlı demeden, birçok kişinin bu sorunla yüzleşmelerine neden oluyor. Ekmek kaynaklı sorunlardan, uzak kalmak için çavdar, tam buğday ya da mısır ekmeği tüketilmesi büyük oranda etkili olacaktır. Beslenmeye dikkat edilmediğinde hastalık sayısı, her geçen gün artmaktadır.

Şeker Hastalığı Belirtileri

  • Çok su içme isteği,
  • Kişilerde, sık idrara çıkma isteği,
  • Ağızda meydana gelen kuruluk,
  • Kaşıntılı ve kuru halde olan bir cilt,
  • Sık sık enfeksiyon durumlarına maruz kalma,
  • El ya da ayaklarda oluşan, uyuşukluk belirtileri,
  • Ciltte oluşan yaraların, geç iyileşme göstermesi ve leke kalması.

Bu belirtiler bazen yavaş bir şekilde ortaya çıkabilir. Bu belirtileri olan kişilerin kesinlikle iç hastalıkları yani dahiliye uzmanlarına giderek açlık ve tokluk olmak üzere iki çeşit kan vermeleri gerekmektedir.

Hastalığın Tanısı

Şeker hastalığının tanısı, doktor kontrolü tarafından yapılmaktadır. Aç ve tok olmak üzere alınan kan değerleri incelenir. Bu değerlerin, oranlarına göre ya düzenli beslenme listesi ya ilaç ya da insülin iğnesi verilmesi söz konusu olabilir. Belirtisi olan kişilerin, şeker oranları düşmeden doktor kontrolü ile ilerleyen sonuçların, önüne geçmek için önlem olacaktır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeker hastalığı tedavisi, her ne kadar var gibi düşünülse bile aslında, kesin kurtuluş diye bir şey yoktur. Daha çok, doktor kontrolünde yapılan düzenli beslenme, ilaçla takviye, insülin direnci için gerekli olan iğne yardımları olacaktır. Normalden yüksek çıkan kişilerin, şeker oranlarını dengelemek için doğrudan ilaca başvurulmaz.

İlk olarak, bir beslenme ve spor listesi hazırlanarak, dengelemek için emek sarf edilir.

Kişilerin, üç ya da altı ayda bir kontrol edilmesi sağlanır. Eğer, bu liste ile şeker oranı normale dönerse kontroller devam ederken, düzenli beslenmenin devam etmesi sağlanır.

Eğer, değerler normalin üstünde çıkarsa bu süreçte, ilaç ile normal orana indirme sağlanır ve bu ilaç maalesef bir ömür devam eder. İlaç sayesinde normal oranda yer alan şeker sırasında yine kişilerin, sağlıklı beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. En üst noktada olarak kullanılan yöntem, insülin iğnesi olmaktadır. Bu, daha çok kişilerin, şeker oranlarının çok yüksek çıkması sonucu verilir.

Eğer, kişiler azimli bir şekilde devam ederse ve ilaçlarını aksatmadan yer alırsa, istedikleri sonuca erişmeleri mümkün olacaktır. Bu noktada, önemli etkilerden bir tanesi kişilerin, moral ve motivasyonlarının iyi olması ile birlikte streslerden uzak kalmaları olacaktır.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0