Özgüven Nedir?

Kendi hakkınızda, özgüvensiz ve olumsuz konuşmalar yapıyor, kendinizi sürekli eleştiriyor ya da yargılıyor musunuz?

Özgüven Nedir?

Özgüven, kendiniz hakkında nasıl düşündüğünüz, içinde bulunduğunuz durum ve koşullar üzerinde ne kadar, etki sahibi olduğunuza dair bir değerlendirmedir. Kendi hakkınızda özgüvensiz, olumsuz konuşmalar yapıyorsanız kendinizi sürekli eleştiriyor ya da yargılıyor; başarılarınızı küçümseyip yaptığınız başarısızlıkları önemsiyorsanız, özgüven problemi yaşıyor olabilirsiniz. Özgüven çocukluktan itibaren, üzerinde durulması gereken bir konudur.

Çünkü, kişilerin kariyer planları, iş ilişkilerini olumsuz etkileyen ve gerçek potansiyelini, sergilemesini engelleyen bir faktördür. Özellikle, ergenlik döneminde arkadaşlarına uyum göstermek ve hayır diyemediği için zararlı alışkanlıklara yönelen; aslında içinden gelmediği gibi davranan, pek çok çocuk görmekteyiz.

Uyumlu olabilmek, çoğu zaman iyidir ve sağlıklı bir davranıştır. Fakat, kendi doğrularına aykırı bir durum olduğunda, 'hayır' diyebilmek için sağlam bir özgüven gerekir.

Özgüven Nedir?

Çocuğun, psikososyal gelişim evrelerinde doğumla başlayan; bir yaşına kadar devam eden dönem ''temel güven duygusunun'' oluştuğu dönem olarak gösterilir. Bu dönemde, verilen sevginin ilginin tutarlı, yeterli ve devamlı olması özgüvenin oluşmasında önemli rol oynar. Özellikle, bebeğin annesine veya ona bakan kişiye güvenmesi çok önemlidir. Öz güven konusunda çocuğun kendine ait farkındalık düzeyi üç yaşına kadar yeterince gelişmemiş olduğundan; kendisiyle ilgili algısında anne ve babanın çevresinde bulunan kişilerin tutumları etkendir.

İhtiyaçlarının uygun biçimde karşılanması sonucu, çocuk kendi benliğini değerli bir varlık olarak algılar. Çevresine değer veren, güvenilir bir çevre olarak değerlendirir. Böylelikle, güven duygusunun temeli atılmış olur. İki yaşından itibaren çocuk, çevresini keşfetmek ve çevre üzerinde denetim gücü kazanmak amacıyla; her şeye karşı, derin bir soruşturma ve öğrenme eğilimi gösterir. Sorduğu sorular karşısında çocuğun, çevresinden alacağı tepkiler özgüven gelişimi için önemli bir unsurdur.

Özgüveni yüksek insanların yapmadığı, önemli kavramlar nelerdir?

1- Hiç bir şekilde bahane üretmezler.
2- Herkesin korktuğu işi yapmaktan çekinmezler.
3- Konfor balonu içerisinde yaşamazlar.
4- Bugünün işini yarına bırakmazlar.
5- Başkalarının olumsuz düşüncelerinden etkilenmezler.
6- İnsanları yargılamazlar.
7- Kaynak yetersizliğini görünce pes etmezler.
8- Kendilerini başkalarıyla kıyaslamazlar
9- Herkesi memnun etmeye çalışmazlar
10- Sabit bir güvenceye ihtiyaç duymazlar.
11- Hayatın acı gerçeklerini göz ardı etmezler.
12- Küçük tümseklerde takılıp bir işi yarım bırakmazlar.
13- Harekete geçmek için kimsenin onayına ihtiyaç duymazlar.
14- Kendilerini küçük bir çerçeve ile kısıtlamazlar.
15- İnternet'te okudukları her şeye körü körüne inanmazlar.

Özgüvensiz kişilerin özellikleri hakkında:

  • Kendileri hakkında kronikleşmiş, olumsuz düşüncelere sahiptir ve bu düşüncelerini kendi kişiliklerinin, değişmez gerçekleri olarak algılarlar.
  • Bu kişiler, kendilerine inanmaz ve bir şeyler ters gittiğinde hep kendilerini suçlarlar. Yani; başarısızlıkları sahiplenip başarılarını görmezler.
  • Kendilerini ve ihtiyaçlarını savunma konusunda, çok zorlanır ya da iletişimlerinde saldırgan bir tutuma bürünebilir.
  • Geleceğe umutla bakamazlar. Bu nedenle, sıklıkla kaygılı depresif, suçlu ve öfkeli hissedebilir.

Özgüven sorununuz yüzünden, yaşamınızı istediğiniz gibi yönlendirme yapamadığınızı düşünüyorsanız; kendinizi engellenmiş çökmüş hissediyorsanız, psikoloji uzmanından yardım alarak bu konudaki, rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz. Özgüven, ticaretin sermayesi ve insanlığın huzurudur.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0