Oto Yedek Parça Nedir?

Oto yedek parça nedir, orjinal yedek parça ve yan sanayi arasındaki fark nedir inceleyelim.

Oto Yedek Parça Nedir?

Oto yedek parça nedir, orjinal yedek parça ve yan sanayi arasındaki fark nedir inceleyelim. Otomobil fabrikaları otomobillerin, birçok oto yedek parça üretimini fason yaptırmaktadır. Bunun temel sebebi; otomobil parçalarının daha karmaşık hale gelmesidir. Bu parçaların üretimi için birçok yan sahadan, teknolojik desteğe ihtiyaç duyulmasıdır.

Oto Yedek Parça Nedir? 

Elektronik devreler, özel alaşımlı metaller, kompozit paneller ve birçok ileri üretim teknikleri; Bir otomobil fabrikasının, kendi markası için münhasıran üretim yaparak, kullanması ekonomik değildir. Bu yüzden, üretim ve kalite konusunda ihtisaslaşan fason üreticiler yapmaktadır.

Otomobil fabrikalarının, imalat bantlarına girmekte ve “just in time” yöntemi ile otomobil fabrikalarının üretim bantlarına yedek parça sağlamaktadırlar. Bu gelişmeler, otomobil fabrikalarını, birer üretim tesisinden çok, parça lojistik merkezi ve montaj hattı haline getirmektedirler.

Otomobil bakımı yapılırken ya da etrafınızda konuşulurken çok fazla duyduğunuz kelimelerden birisi de hiç şüphesiz Orijinal oto yedek parça mı? Yoksa yan sanayi oto yedek parça mı kullanalım cümlesidir.

Aslında bu derinlemesine incelenmesi gereken bir konuyken çoğu zaman yanlışta anlaşılabilmektedir. Yan sanayi parça kelimesi sanki sahte parça kullanıyormuş havası verirken; Orijinal oto yedek parça kelimesi ise tıpkı yetkili servislerde kullanılan parçalarmış gibi algılanıyor. Aslında bu iki durum birbirinden bağımsız olmasına rağmen çoğu zaman karıştırılmaktadır. Şimdi bu konuyu biraz daha yakından inceleyelim.

Orijinal Oto Yedek Parça

Orijinal oto yedek parça, tam anlamıyla incelenmesi gereken bir konudur. Örneğin, Ford ya da Renault Master için parça mı arıyorsunuz ve bu parçaları arabanızda kullanmayı mı düşünüyorsunuz.

Diyelim ki bu parçalar, orijinal Ford parçasıı ya da orijinal Renault master parçası olabilir. Haliyle aklınıza, hemen şu konu gelecektir. Bu parçalar, orijinal oto yedek parçalarıysa, üzerinde neden arabamın markasının logosu yok. Birçok kullanıcı, sırf bu aldatmaca ya da yetersiz bilgi yüzünden, arabasının bakımlarında yan sanayi parça kullandıklarını sanmaktadır. Aslında, bu durum tamamen yanlıştır.

Çünkü, büyük otomobil markaları, üretici firmalarla anlaşarak ürettirdikleri parça kutuları üzerinde kendi logolarını bastırmaktadır. Bu da kullanılan parçanın örnekte de olduğu gibi Ford tarafından ya da Renault tarafından üretilmiş gibi görünmesine neden olmaktadır.

Aslında bu parçaları üreten firma Mann, Mahle, Bosch gibi büyük üretici firmalardır. Bu parçalar orijinal oto yedek parçaları olup sadece otomobil firmaları yerine kendi kutularını kullanmaktadırlar.

Yan Sanayi Parça

Yan sanayi yedek parça kelimesi de aslında, Otomobil periyodik bakımlarında, sıkça karşılaşılan bir cümledir. Yan sanayi üretimi demek, otomobil firmalarının bazı parçalarını dışarıya ürettirmesi olarak tanımlanabilir. Ford parçaları ya da Renault parçaları üretilirken, bazı parçalar daha düşük maliyetler sonucunda, firma dışındaki tedarikçilere üretim yaptırılmaktadır. Bu tutumun amacı, marka bünyesinde yapılacak olan maliyeti düşürmektir.

Bundan dolayı parça üretimi yapılırken, bu tarz stratejilere başvurulmaktadır. Bu firmalarda, tıpkı büyük parça üreticileri gibi bilinen firmalardır. Mann, Mahle, Bosch gibi markalar aynı zamanda, yan sanayi parça üreticisi olarak bilinmektedir. Bu ürünler tıpkı örnekte de olduğu gibi Renault yedek parçaları ya da Ford yedek parçaları üretilirken kullanılan malzemelerle üretilmektedir.

Orijinal Yedek Parça Nedir?

Orijinal oto yedek parça nedir?  Adından anlayabileceğiniz üzere aracınızın, üreticisi tarafından geliştirilerek piyasaya sunulmuş olan parça modelleridir. Orijinal parça alımı gibi bir ihtiyaç durumunda, hangi markaya ait ise o firmanın yetkili bayiliklerinden sorunsuz tedarik edebiliyorsunuz.

Orijinal yedek parçaların fiyatları, yan markalara nazaran çok daha pahalı olacaktır. Garanti kapsamındaki araçları, rutin muayene için merkezlere götürdüğünüzde ise değişecek bir parça, anında orjinali ile değiştirilir; Bu anlamda, herhangi bir sıkıntı yaşamadan, aracınızdaki parçaların muhafazasını sağlamış olursunuz.

Çıkma Parça Nedir?

Resmi kurumlarca; Hurdaya çıkarılmış araçların içerisinde yer alan hasar görmemiş, sağlamlığını koruyan parçaların uzman bir ekip tarafından alınarak satışa sunulmuş halidir.

Kısacası ikinci el parçalardır; Ancak çalışır durumu uzmanlar tarafından en ince ayrıntısına varana kadar kontrol edilerek sizlere sunulur ve fiyatları da son derece uygundur.

Ülkemizde orijinal yedek parça piyasasına nazaran çok daha fazla kullanılan parça piyasası çıkma piyasasıdır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de uygun fiyatlardan satın alınıyor olmasıdır.

Hemen hemen tüm araç modellerine uygun yüz binlerce parça, kısa bir zaman dilimi içerisinde piyasaya düşmektedir. Bu da büyük bir avantaj demektir.

Oto Yedek Parça Fiyatları Ne Kadar?

Fiyatlar, dediğimiz gibi birçok farklı şekilde sizlere sunulmaktadır. Orijinal parça alımlarında, normalden çok daha yüksek paralar ödeyeceğinizi unutmamalısınız. Çıkma parçalar, çok daha ucuz olacaktır. Satıcı firmanın, üzerine koyacağı komisyon değerine göre de fiyatlarda bir değişim meydana gelebilir. Araştırmacı olmak gerekiyor.

Parça alımlarınızda fiyat seçenekleri dip ya da tavan fiyatlar ile alakalı olarak her yerde karşınıza farklı şekillerde çıkmaktadır. Akaryakıt alımında ki gibi rekabet durumu söz konusudur ve sizlerde bu anlamda en iyisini bulmak için araştırma yapmak durumundasınız.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0