Aşırı Koltuk Altı Terleme

Vücudumuzda bulunan milyonlarca ter bezinin, bir kısmı da koltuk altındadır, bu doğal durumdur.

Aşırı Koltuk Altı Terleme

Aşırı, koltuk altı terleme neden olur? Terleme (hidrozis), vücudun bulunduğu ortamla arasındaki ısı değişimini sağlayan fizyolojik mekanizmadır. Vücudumuzdaki ter bezleri, sempatik sinir sistemi denilen irade dışı çalışan mekanizma tarafından kontrol edilmektedir.

Koltuk Altı Terleme ve Hiperhidrozis Nedir?

Vücudumuzda bulunan milyonlarca ter bezinin bir kısmı da koltuk altındadır, bu doğal durumdur. Ancak, diğer vücut bölgelerindeki ter gibi buharlaşıp uçamadığı için sorun olmaktadır. Bazı kişilerde ise hiperhidroz denilen aşırı terleme durumu vardır. Yoğun terlemek, tüm vücutta veya bazı bölgelerde olabilir. Vücutta görülen terlemenin herhangi bir hastalıkla ilişkili olmak zorunda değildir.

Bazı insanlar diğerlerine göre daha fazla terlerler. Örneğin, fazla kilolu olanlar normal aktiviteleri için bile normal kilolulara göre daha yoğun efor harcar ve daha fazla terlerler. Bu durum bazı ilaçlardan kaynaklanabilir. Bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkabilir; (tiroit bezinin fazla çalışması bazı enfeksiyonlar kanser hastalıkları, romatizmal hastalıklar, menapoz ve şeker hastalığı gibi).

Bölgesel aşırı terleme (hiperhidrozis) sempatik sinir sisteminin fazla çalışması ile meydana gelmektedir. Genellikle ellerde koltuk altlarında, yüzde ve ayaklarda terleme şeklinde görülmektedir. Toplumda yaklaşık binde bir ila üç sıklıkla görülür. Şikâyetler yazın artar. Bu durum kişinin günlük aktivitelerini, psikolojik durumunu ya da sosyal yaşantısını etkiliyorsa, şöyle ki; tokalaşmaktan insanlarla tanışmaktan çekiniyor, kalem tutamıyor ve el aletlerini kullanamıyorsa tedavi edilmelidir.

Terlemenin, Tedavisi Var mı?

  • Aşırı koltuk altı terlemesi (hiperhidrozis) neden olur, nasıl geçer?
  • El koltuk altı terlemesi için bitkisel çözüm var mıdır?
  • Tedavisi ameliyatı için hangi bölüme gidilir?
  • Krem, losyon botoks etkili midir?

Aşırı koltuk altı terlemesi (hiperhidrozis) genellikle kol altı kıllı bölgede ortaya çıkan durumdur. Sadece kol altlarında olabileceği gibi koltuk altı birlikte sıklıkla ellerde, bazen ayaklarda ve yüz (kafa) bölgesi terlemesi ile birlikte olabilir.

Aşırı koltuk altı terleme kişinin günlük faaliyetlerini sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını ve psikolojik durumunu etkileyecek derecede ise bu duruma aşırı koltuk altı terleme hastalığı (aksiller hiperhidroz) denilir. Bunun hayati tehlikesi yoktur. Ancak, oldukça sıkıntılı bölgesel terlemenin aşırı şeklidir. Çünkü, fiziksel olarak oldukça dikkat çeken kötü görüntüye neden olur.

Özellikleri Nedir?

Toplumda 100 kişiden 2-3 kişide görülür. Terleme genellikle ergenlik döneminde başlar. Genel olarak kadınlarda, erkeklerden biraz daha fazla rastlanır. Olguların %40'ında aile hikâyesi (genetik, irsî geçiş) vardır. Her mevsimde olur ancak, sıcak mevsimlerde daha belirgindir. Bazılarında 35-40 yaşından sonra biraz azalsa da hayat boyu devam eder. Stres ya da heyecan gibi duygusal durumlar tetikleyici olarak başlatabilir. Bazen, koltuk altı aşırı terleme lazer epilasyon sonrası ortaya çıkabilir. Genellikle uykuda olmaz uyandıktan kısa süre sonra başlar.

Peynir altı suyu nedir? konusunu okuyun.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0