Geri Dönüşüm Nedir?

Demir, çelik, bakır, kurşun, kâğıt, plastik, kauçuk ve cam gibi maddelerin yeniden kullanılmasına denir.

Geri Dönüşüm Nedir?

Demir, çelik, bakır, kurşun, kâğıt, plastik, kauçuk ve cam gibi maddelerin yeniden kazanılması ya da tekrar kullanılmasına denir. Tabii kaynakların tükenmesini önleyeceği gibi; Ülke ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ithal edilen hurda malzemeye ödenen döviz miktarını azaltacaktır. Geri dönüşüm ile kullanılan enerjiden büyük ölçüde tasarruf edilecektir. En az yukarıda sayılanlar kadar önemli olan diğer hususta uzaklaştırılacak katı miktarlarında ki büyük azalma; dolayısıyla çevre kirliliğinin önemli ölçüde önlenmesidir. Geri dönüşüm, kullanmayı bitirdiğiniz ürünlerden malzeme alıp onlarla yepyeni ürünler yapmak demektir.

Geri dönüşüm işleminin sayısız faydası vardır.

Örneğin, alüminyum kutuların çoğu dönüştürülmüş alüminyumdan yapılmıştır. Bu nedenle, bir kutudan meyve suyu veya soda içiyorsanız; onu çöpe atmak yerine geri dönüştürün. Bu, geri dönüşüm döngüsünde veya çöp sahasının dışında kalabilir. Özellikle katı atıkları, düzenli bir şekilde bertaraf edebilmek açısından; yeterli alanı bulunmayan ülkeler için katı atık miktarının ya da hacminin azalması büyük avantajdır.

Geri dönüşüm pek çok yönden harika olsa da nihai hedef, insanların en başta israfı önlemesini sağlamaktır. MCKENZIE JONES

Geri dönüşüm ile daha fazla materyali, geri dönüştürülebilir hale getiren, pek çok yeni teknoloji sayesinde herkesin yardımıyla dünyamızı temizleyebiliriz.

Sadece, çevreye fayda sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda, ekonomi üzerinde olumlu etkiye sahip olur. Dönüşüm, insanlık tarihi boyunca bildirilmiştir. Ancak dünyadaki bilginler, malzemelerin kıt olduğu zamanlarda insanların, kırılmış aletleri ve çömlekleri yeniden kullandıkları zamandan beri uzun yol kat etmiştir.

Geri Dönüşüm Nedir?

Araştırmalara göre metallerin, yeniden kazanılması için harcanan enerji metallerin, madenlerden çıkartılması için gereken enerjiden çok daha azdır. Kazanılmış metalden, 1 ton alüminyum yapmak için gereken enerji cevherden yapılacak alüminyum için harcanan enerjinin %4'üdür.

Aynı şekilde, bakır bileşimlerin kazanılması için gereken enerji, bu metalin madenlerden çıkartılması için gereken enerjinin sadece; %13, ve demir/çelik için %19'u kadardır. 1 ton kullanılmış kâğıdın yeniden kazanılması ile 17 ağaç kurtarılmakta veya 4100 kilovat saatlik enerji tasarruf edilmektedir.

Bu miktar, bir ailenin ortalama olarak 1 yılda kullandığı elektrik enerjisidir. Atıkların, önemli miktarı dönüştürülerek ve yeniden kullanılabilir malzemeler yapılmaktadır. Örneğin; atıkların içindeki cam, metal, plastik, kâğıt ve karton gibi atıklar çeşitli işlemlerden geçirilerek, yeni bir ham madde olarak değerlendirilebilmektedir. Bu atıkların, ham madde gibi kullanılarak şişe, kutu, plastik, kâğıt, gübre gibi yeni maddeye dönüştürülmelerine geri dönüşüm denir.

Sağlıklı, geri dönüşüm sisteminin ilk basamağı ise bu malzemeleri, kaynağından ayırmak suretiyle toplanmasıdır. Geri dönüştürülebilir nitelikteki atıklar, normal çöple karıştığında bu malzemelerden üretilen; İkincil malzemeler, düşük nitelikte olmakta ve temizlik işlerinde sorunlar olabilmektedir. Dönüşüm işleminin, en önemli basamağını kaynakta ayırma ve ayrı toplama oluşturur. Gelecek nesillere, yaşanabilir bir dünya bırakalım.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0