Cinsel İlişki Vajina Genişlemesi

Cinsel ilişki, vajina genişlemesine sebep olur mu konusunda, merak edilen soruların cevaplarını okuyun.

Cinsel İlişki Vajina Genişlemesi

Cinsel ilişki vajina genişlemesine sebep olur mu konusunda merak edilen detaylar aşağıda açıklanmıştır. Genellikle, doğumdan sonra görülen vajina genişlemesi oldukça fazla rastlanılan durumdur. Doğum, doku ve kas içerisinde bulunan bağları zedeler. 

Özellikle, kadını zorlayan doğumlar ve büyük bebekler, bu zararları artıran faktörlerdir. Doğumdan önce hamilelik sırasında görülen vajina genişlemesi kilo artışına bağlı olarak görülebilmektedir.

Vajina Neden Genişler?

Sadece iki durum vajinanızın genişlemesine etki edebilir; yaşlanma ve doğum. Sanılanın aksine, sık cinsel ilişki vajinanın gerginliğini kaybetmesine neden olmaz. Yoğum ve yaş alma, vajinanın doğal şekilde gevşemesine neden olabilir. Birden fazla vajinal doğum yapmış kadınların vajinal kaslarında zayıflama görülme olasılığı daha yüksektir. Ancak yaşlanma, çocuk sahibi olup olmadığınızdan bağımsız olarak vajinanızın genişlemesine, esnekliğini kaybetmesine neden olabilir.

Cinsel birliktelik ile vajinanın genişleme sebepleri nelerdir?

Organda genişlemeye yol açabilecek yaygın sebepler şunlardır:

1.Menopoz. Östrojen; karın destek yapılarını (kas doku) kombine eden, güçlü kalmalarını sağlayan destekleyici hormondur. Menopoz döneminden sonra hormondaki düşüş, kas ve dokuların güçlerini kaybetmesine neden olabilir.

2. Histerektomi. Rahîm; Vajinanın üst bölgesinde bulunur, destek olan önemli yapısıdır. Histerektomi; İşlemi uterusun alınmasıdır. Rahmin, vajina üzerinde bulunduğunu söylemiştik. Rahîm olmadığında vajinanın üstü aşağı açıklığa doğru düşebilir. Bu durum vajinal kubbe sarkması olarak adlandırılır.

3. Diğer Sebepler Nelerdir?

Vajina genişlemesinin diğer nedenleri ise şunlardır:

  • İlerleyen yaş.
  • Kilo Artışı, Obezite Olma.
  • Sinir dokularının işlevsel bozukluğu.
  • Bağ dokusu anormallikleri.
  • Daha önceden geçirilen pelvik cerrahi.
  • Sigara içilmesi.

Adet döneminde görülen genişleme:

Adet döneminde kan akışının sağlanması açısından 1 ila 2 santimetre arasında genişleyebilir. Ama, bu durum adet bitiminde düzelir, genişleyen bu açıklık kapanarak eski haline yeniden döner.

Vajina genişlemesi hakkındaki gerçekler.

  • Vajina seks sırasında genişler ancak orijinal haline anında geri döner.
  • İlk cinsel ilişki kalıcı değişikliğe yol açabilir.
  • Vajina genişliği kadından kadına değişir. Ortalama ölçü 2 ila 3.5 cm arasındadır.
  • Doğum şeklini kalıcı olarak değiştirebilir.
Cinsel ilişki vajina genişlemesine sebep olur mu?

Aklınızda cinsel ilişki vajina genişlemesine neden olur mu ya da cinsel ilişki sonrasında vajina genişler mi gibi sorular olabilir. Vajina, elastik yapıya sahiptir. Herhangi bir boyutta olan penisin içerisine girebilmesi doğum sırasında da olabildiği kadar açılacağı şekildedir.

Cinsel ilişki sırasında kadının vajinasında birtakım değişiklikler görülür. Vajinanın engebeli olan iç duvarları ıslanır ruga gevşer. Daha sonra duvarlar açılır. Cinsel birliktelik için uygun şartlar hazırlanmış olur. Yani, birliktelik esnasında genişleme olması gereken normal durumdur.

Ruga: Normalde ön ve arka duvarları birbirine yapışık duran vajina duvarlarında ruga adı verilen kıvrımlar vardır. Vajinal ruganın iki fonksiyonu vardır. Doğum sırasında rugalar sayesinde vajina bebeğin geçebileceği kadar genişleyebilir. İkinci fonksiyonu cinsel fonksiyondur.

Cinsel ilişki sonrası vajina ilk haline geri döner.

Ünlü kadın doğum doktoru olan Lauren Streicher: ''Dünyadaki en büyük penis bile bebeğin büyüklüğüyle karşılaştırılamayacağından vajinanın boyutunu etkilemeyecektir'' demektedir. Bu söze istinaden ''çok birlikteliğe girmiş vajina nasıl olur?'' sorusunun kesin yanıtı yoktur. Çünkü, yapılacak klinik muayeneler sonucunda ya da herhangi bir şekilde kadının kaç kez ilişkiye girmiş olduğu belirlenemez. Bunun dışında ''parmak ile vajina genişler mi?'' sorusunun cevabı böyle durumun mümkün olmadığıdır.

Vajinismus Nedir? Tıklayın.

Vajina Genişlemesi Nasıl Önlenir?

Cinsel organın genişlemesini önlemek açısından kendi kendinize uygulayabileceğiniz yöntemler. Pelvik taban egzersizi olarak bilinen; Kegel egzersizi, halk dilinde "Kegel kasları" olarak anılan pelvik tabanın bir bölümünü oluşturan kasların tekrar tekrar kasılmasını ve gevşetilmesini içerir.

Kegel egzersizleri: Kegel; rahîm, mesane, ince bağırsak ve rektumu destekleyen pelvik taban kaslarını güçlendiren egzersiz yöntemidir. Bu egzersizi her an her yerde yapabilirsiniz. Uygulayabilme aşamasında önce doğru kasları bulmalısınız. Pelvik taban kaslarınızı tanımlamak için, tuvaletinizi yaparken idrarınızı bir an için durdurmaya çalışın. Eğer bunu yapabiliyorsanız doğru kasları buldunuz demektir.

Pelvik, taban kaslarınızı tanımladıktan sonra egzersizleri herhangi bir yerde ya da konumda yapabilirsiniz ancak, uzanarak yapmanız tavsiye edilir. Uygulama için pelvik kaslarınızı beş saniye boyunca sıkılı tutun, ardından beş saniye rahat bırakın. Dört ya da beş defa üst üste deneyin. En iyi sonucu alma konusunda sadece pelvik taban kaslarınızı sıkmaya odaklanın. Karnınızı, kalçanızı veya kalçanızdaki kasları esnetmemeye özen gösterin. Nefesinizi tutmaktan kaçının. Aksine, egzersizler sırasında serbestçe nefes alın.

Bunu günde üç kez tekrarlayın. Ancak, idrarınızı yaparken kegel egzersizi yapmamaya dikkat edin. Sadece kaslarınızın yerini öğrenmeniz içindir. Mesanenizi boşaltırken bu egzersizleri yapmak, idrar yolu enfeksiyonu riskini artırabilir, mesanenin eksik boşalmasına neden olabilir.

Kegel egzersizleri ne işe yarar?

Kegel egzersizleri olarak bilinen diğer adıyla pelvik taban egzersizleri, kadınlarda vajina etrafındaki kasların güçlendirilmesi için yapılan egzersizlerdir. Kegel egzersizleri düzenli yapıldığı takdirde; bu kaslar kuvvetlenerek idrar kaçırma, rahim sarkması gibi birçok sorunun önüne geçer.

Kaynak: https://www.okanhastanesi.com.tr/

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0