Bazalt Nedir?

Bazalt, gabro taş familyalarından gelen, önemli bir taştır. Siyah renkte ve yığınlar halinde volkanik kütlelerdir.

Bazalt Nedir?

Bazalt taşı, volkanik kaya kütlelerinden biridir. Siyah renkte ve kesif yığınlar halindedir. Doğada kütle, damar ve akıntı halinde bulunur. Başlıca özelliklerinden birisi, altıgen prizmalar biçiminde, büyük sütunlar meydana getirmesidir. Bu sütunlar, magma akıntılarının soğuyup büzülmesinden ileri gelmiştir. Sert ve dayanıklı bir taş olduğundan kaldırım, yapı taşı, demir yolu ve köprü malzemesi olarak kullanılır. Yeryüzünde bol olan bazalt, bazı memleketlerde, binlerce kilometrekarelik yerleri örter. Bu taşların, içeriğinde bulunan demir ve magnezyum oranları, diğer volkanik kayaç türlerine oranla çok yüksek silis içeriği ise daha düşüktür.

Bazalt Taşı Nedir? Nerede Kullanılır?

Bazalt, erimiş lavların yer kabuğu çatlaklarından dışarı çıkarak yavaş yavaş soğuması sonucu oluşan, volkanik bir kayaç türüdür. Kayaçların, rengi kurşuni veya siyah, homojen, yoğunluğu ise diğer volkanik kayaçlara oranla, daha fazla ve ağırdır. Geçmişte, erimiş lav akıntılarının çok geniş alanlara yayılmasıyla oluşan, devasa kaynaklar bulunmaktadır. Bunlardan en büyükleri, ABD’nin kuzeybatı kesimlerinde, Hindistan ve Brezilya’da büyüklükleri binlerce km2 alanı kaplayan platolar vardır.

Bazalt taşı, demir yolu balast malzemesi ve asfalt agregası gibi alt yapıda kullanımının yanı sıra; özellikle bünyesinde serbest silis bulunmaması nedeniyle, granül ve toz olarak; geçmişte silis ve kuvars kumu kullanılan birçok iş kolunda, alternatif ve sağlıklı bir ham madde olarak kullanılmaktadır.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0